Poliwęglan - historia

10 sierpnia, 2021

W 1953 roku, poliwęglan został odkryty niezależnie przez dr H. Schnell Bayer AG, Niemcy i DW Fox General Electric Company, USA.
Używany go w zastosowaniach komercyjnych od końca lat 50-tych.

Poliwęglan był początkowo używany do zastosowań elektrycznych i elektronicznych, w wyświetlaczach i połączeniach wtykowych. Inne zastosowanie to przeszkleniach w szklarniach i budynkach użyteczności publicznej.

W 1982 roku, została wprowadzona na rynek pierwsza płyta audio CD, gdzie szybko wyparła kasetę audio.
W 1995 roku rozpowszechnił się kolejny optyczny nośnik danych – płyta DVD. Jej następcą została szybko rozwijająca się technologia
Blu-ray. Wszystkie te optyczne systemy przechowywania danych wykorzystują poliwęglan.

Od połowy lat 80tych, 18 litrowe butelki wykonane z poliwęglanu coraz częściej zastępuje ciężkie i delikatne szklane butelki.
W USA od końca lat 80tych poliwęglan jest stosowany do produkcji reflektorów samochodowych. W Europie zostały one dopuszczone do obrotu w 1992 roku. Dwadzieścia lat później, większość europejskich samochody jest już wyposażona są w reflektory z poliwęglanu.

Skontaktuj się z nami. Chętnie podpowiemy,
wycenimy i rozpoczniemy wspólny projekt!

    Skorzystaj z formularza i zapytaj o ofertę    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności