CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?

12 kwietnia, 2023

Czy sztuczna inteligencja zaprojektuje wiatę przystankową? Do czego możemy ją obecnie wykorzystać i czego oczekujemy w przyszłości. Uważam, że najtrudniejsze w projekcie nowej wiaty jest stworzenie nowego designu takiej wiaty. Czas sztampowych, nieestetycznych wiat wykonanych w betonu lub obitych najtańszą blachą trapezową bezpowrotnie minął. Nowoczesna technologia i współczesne materiały pozwalają nam na projektowanie ze znacznie większą fantazją. Obecnie od elementów małej architektury wymagamy nie tylko funkcjonalności, ale też niepowtarzalnej i oryginalnej formy dopasowanej estetycznie do otoczenia.

A jak w tym zadaniu może pomóc na AL? Przede wszystkim jako źródło inspiracji dla nowych rozwiązań projektowych. AL tworzy wizualizację, a projektant na jej podstawie lub tylko pod wpływem jej estetyki, tworzy końcowy projekt wykonania wiaty. Do tego celu nie korzystamy z tak ostatnio modnego Chat GPT, ale z programów graficznych opartych na AL, generujących niepowtarzalne obrazy na wskazany przez nas temat. A jak to wygląda w praktyce? Najłatwiej unaocznić to sobie przeglądając grafiki zamieszczone poniżej.

Projekty wiat przystankowych w różnych stylach, wykonane wyłącznie przez AL.

Salvador Dali - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Wiata w stylu Salvadora Dali.
Salvador Dali - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Salvador Dali.
Guggenheim - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Wiata w stylu Guggenheima.
Guggenheim - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Kolejny Guggenheim
Gothic - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Gotyk.
Gothic - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Wiata w stylu Gotyckim.
Picasso - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Pablo Picassa.
Imperial - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Styl Imperialny.
Barock - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Barok.
Modern - CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZAPROJEKTUJE WIATĘ PRZYSTANKOWĄ?
Styl Modernistyczny.

Jak widać na tych wizualizacjach, Al potrafi wykonać wizualizację wiaty przystankowej, która będzie zawierała cechy charakterystyczne dla danej epoki czy twórcy. Zachowa też odpowiednią stylizację, kolory i materiały tworzące konstrukcję. Z pewnością nie jest to gotowy projekt wiaty, ale w większości przypadków na takiej podstawie można już samodzielnie taki projekt stworzyć. Wracając do pytania – czy sztuczna inteligencja zaprojektuje wiatę przystankową? Moim zdaniem, na chwilę obecną nie. Może go zainspirować, może trochę pomóc, ale to człowiek pozostaje twórcą każdego projektu i to on za taki projekt odpowiada.

Inna sprawa to ta bliższa i dalsza przyszłość. W tej bliższej będziemy obserwowali rozwijanie istniejących już projektów i tworzenie nowych, o dość podobnych sposobach działania. W tej dalszej nauczymy algorytmy projektować dowolną konstrukcję zarówno pod względem mechanicznym jak i wizualny. Nam ludziom pozostanie tylko ocena tej pracy i wybór najlepszego projektu. Przynajmniej do czasu, kiedy AL nam na to pozwoli, bo z czasem nieuchronnie sobie uświadomi, że przecież sama wie lepiej.

Nim to nastąpi, polecamy wiaty zaprojektowane i wykonane przez ludzi 🙂 Tutaj oferta wiat przystankowej naszej produkcji: wiaty przystankowe

Skontaktuj się z nami. Chętnie podpowiemy,
wycenimy i rozpoczniemy wspólny projekt!

    Skorzystaj z formularza i zapytaj o ofertę    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności